“Ka ngritur stekën”- Çani: Edi Rama është kryeministri i parë në 30 vite që…

0
184
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Gazetari Arian Çani është shprehur se Edi Rama është ivetmi kryeministër në këto 30 vite që ka kuptuar se politika e jashtme është e vetmja politikë e brendshme.

Komentet Çani i bëri në emisionin “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, ku tha se Rama e ka ngritur stekën dhe po luan fort.

Ai tha gjithashtu se me samitet dhe marrëdhëniet që Rama ka krijuar me ndërkombëtarët, askush nuk e priste dhe shtoi se kryeministri ka punuar fort për t’ia arritur kësaj.

“Të gjitha gjurmët të çojnë te Edi Rama. Rama ndoshta është i pari kryeministër në këto 30 vite që ka bërë atë që është teza e Iljazat, që do të thotë, ka kuptuar se politika e jashtme është e vetmja politikë e brendshme.

Rama ka kuptuar se duke qenë se është kryeministër i një vendi vërtetë të vogël, ka thënë me vete ‘unë po e ngre shumë stekën, po luaj shumë fort’. Pra si të thuash, por krijoj një fabul të re. Me këto samitet, me marrëdhëniet që i ka krijuar vetë, askush nuk e priste këtë gjë.

Rama ka investuar shumë për të arritur këtë ditë. Unë nuk mendoj njësoj me Ervisin që thotë se Shqipëria është vend i vogël, nuk kemi fuqi ne të bëjmë… Ti thua atij i thonë do bësh këtë gjë dhe ai e bën, unë them jo”, tha Çani.

Zjarr Tv Ad