Një 46 vjeçar shqiptar është rikthyer në burg nga drejtësia italiane i akuzuar për atë që quhet “masakra e Krishtlindjeve”

0
775
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Një 46 vjeçar shqiptar është rikthyer në burg nga drejtësia italiane i akuzuar për atë që quhet “masakra e Krishtlindjeve”, ku në vitin 1998, humbën jetën tre punonjës policie në Udine, përkatësisht Giuseppe Guido Zannier, Paul Cragnolino dhe Adriano Ruttar.

Shqiptari Ilir Mihasi, u lirua pas disa viteve burg, por Gjykata e Apelit vendosi rikthimin e tij në qeli për të vijuar dënimin e mbetur për një nga historitë më të rënda të ndodhura në Friuli që vulosi vdekjen e policëve.

Shqiptari akuzohet edhe për shfrytëzim prostitucioni dhe shkelje të ligjit të emigracionit, ngjarje këto të kryera rreth 18 vite më parë në Udine dhe Brindisi.

Në nëntor të vitit 2012, Mihasi u dënua me 4 vite e 11 muaj burgim, për të cilën i kanë mbetur edhe 10 muaj dhe 22 ditë burgim.

Tre policët humbën jetën pas shpërthimit të një bombe gjatë aksioneve për sekuestrimin e sendeve të klanit shqiptar të prostitucionit ku 46 vjeçari ka luajtur rolin e rendit të parë.

Gjykata e Apelit e ka rikthyer atë në burg, ndërsa 46 vjeçar ishte rikthyer nga Shqipëria të martën e kaluar me anë të tragetit në Brindizi.

Gjatë kontrollit të pasaportës, ai kishte ndërruar emër, duke u quajtur Soni dhe jo Ilir.///

 

Zjarr Tv Ad