“Pasi përcolli Melonin, Babo me një matrapik mbi supe shihej duke…”- Kronika satirike e Gjekmarkajt: Luli ka bërë partinë e vet, të vockël! Me krenari thonë jemi 105 mijë demokratë

0
262
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

AGRON GJEKMARKAJ

Copëza për një kronikë të munguar.

Prej ditësh në të zbardhur qëkur përcolli Melonin, për ti mbushur boshllëkun që i la, Babo me një matrapik mbi supe shihej duke rëndur si i çartur rrëpirave të Shpiragut. Bela nga pas me dy torba, pak buke e djathë, ndoj vezë të zier ca kokerra qepe e dy pagure ujë të mbushura në rrëzë. Djersa kullonte çurg. Herë në majë e herë në anë shpo aty e shpo atje kur befas shpërtheu një curril naftë si qumshti nga gjiri i lopës në të mjelur. Gëzimi dhe hareja u ndezen si zjarr poshtë në Berat. Me mundim ja mbushen mendjen të fotografohej me një uniforme si ato të Guantanamos ku vetem mjekrra i kishte mbetur jashtë. Prishaqejf pranoi. Mideja ja lypte të shfaqej si në 2009 me gjoksin leshtor tek kosiste barerat e keqia apo si Duçja në betejen për grurin. Dilo Nasufi me socialisten Xhek mblodhen grupin folklorik për ta festuar siç duhet. Per befasinë e të gjitheve kënget linden aty per aty, burimore, të ngrohta si dielli i kesaj jave. Dilua shtynte për ndonjë kurban, një mzat, ca desher a cjeper në hell por vendimi nuk po merrej sepse Blendi Çuçi si drejtues politik po vonohej. Kjo indiference shtonte ankthin dhe moskuptimin. Duhej inisiative dhe vetëveprim. U erdhi ndihma siç e ka pershkruar Doktori , nga Termeti një kamion plot me zahire, pogaçe me ball kazani, tava me mish, qypa me mjalte, shirq me bozë, që mileti të lyente gurmazin dhe të ngrohte stomakun e trazuar. Socialistja Xhek u mor me perzgjedhjen estetike të vargjeve. Që të ishte në rregull për të ndarë pergjeqsinë ftoi Margeritin si kryetare komisioni, nami i se ciles në pune shijesh ka kapur qiellin. Ajo sa hap e mbyll sytë ja behu dhe punes i mori frymën. Pas ore e ore leximesh perzgjodhi këtë

“Toka po lëshon vlag,

Nxorri naftë në Shpirag,

Babo trimi, Babo djali,

E krren naftën dhe nga mali.

eeeeeeeee

Gushti sa zëvëndësoi korrikun,

Melonin percolli Ai,

Rrëmbeu vetë matrapikun,

Malin shndërroi në flori.

eeeeeeeee

Dhe thotë ca modeste fjalë,

deputete, more horra,

Shkoj në këmbë, kthehem me kalë

Naftë desha, naftë nxora”

eeeeee!

Të gjithë e kuptuan Tezja e para që në autobiografine e re të popullit tonë në vargje ky do të jete epi i ri që boll po nxeh e fort po shndrit në qarrishtë të Shpiragut.

Në Tirane Spaku punon si hidrocentral duke trazuar midera duke djegur endrra si incenerator po kaq duke sterilizuar pushimet e Rrapajt Rrjepsit dhe Rrapushit Beqes së ngratë. Më mirë Tigrushi që poturet mbushi me parimin këmbet e lehta faqja e bardhë. Byroja Politike dje në mesditë u mblodh , të gjithë me zemer në fund të barkut e barkun në kokë plot zhurma. Nuk e dinë në do rrinë në do ikin. Në do zhyten në do mbyten.Babo po merret me shumë me zevendes ministrat, etimologjia e fjales të ben ta shkoqitesh, zevendes i ministrit pra ministrat zevendesohen punë të thella keto ! Tre ore për naten e varrit. Ehuha.

Luli ka bërë partinë e vet, të vockël, doracake , të bereqetshme ku thonë me krenari jemi 105 mijë demokrat që si nendetsja me këtë numer do i punojmë qindin armikut. Nderkoh po shkaterron Doktorin, Liken dhe Babon. Ndersa Vulen pa të cilen jeta s’ka kuptim e ka Gazi firauni të cilin mbrëme e prita gjithë besë e shpresë të me merrte per darke sipas fteses për të qarë halle partie vatani po si lider i madh nuk erdhi. Prit e prit si të shtegu i loteve po ai hiç. Me thyeu shpirtin. Ne gojë tē Salianjit u mbytë ishallah. Per këtë çeshtje do të ankohem te vetë Zonja Tabaku e cila ve doren mbi xhan ngadalë ngadalë dhe e bën terbiet.Salianji u shfaq në Indi si Lider shpirteror gandist dhe ata qerratenj atje me dy gishta lart zbardhnin dhëmbet si xhinder. Me në fund India dhe Pakistani u rehatuan. Kryezevende Lideri po me pret per një gotë nga e mira. Mekatet tona të panumerta nuk ja zbehen miresinë, paudhesitë shpresen, topitja guximin, vogelsia madheshtinë.

Zjarr Tv Ad