Rama konfirmon veten si Ministër i Jashtëm:S’kemi kohë për të humbur

0
18

Kryeministri Edi Rama ka reaguar menjëherë pas vendimimit të marrë ditën e sotme në kongresin e PS, lidhur me rolin e ministrit të Jashtëm deri në momentin që Bushati do çdekretohet nga Meta.

Me anë të një status në Twitter, Rama shkruan se Presidenti Meta duhet të nuk e ka çdekretuar Ditmir Bushatin si ministër i Jashtëm, në afatin e përcaktuar në Kushtetutë, dhe për pasojë e ka shkelur këtë të fundit.

Ai konfirmon se deri në ditën që Meta do e çdekretojë, do të qëndrojë vetë në roli e ministrit të Punëve të Jashtme.

“Presidenti s’e ka çdekretuar Ministrin e Jashtëm në afatin kushtetues. Shkelje e radhës që do ta ballafaqojmë bashkë me të tjerat në Gjykatën e re Kushtetuese. Deri atë ditë që vjen shumë shpejt,do të jem de jure në këtë rol sepse s’kemi kohë për të humbur në kërkim të Presidentit,” shkruan Rama në Twiiter.