4 ushqimet që balancojnë hormonet dhe përmirësojnë lëkurën

0
825
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Kur hani ushqim, ju mbeteni në mesin e shumë zgjidhjeve duke pyetur: Cili ushqim është më i mirë? Cili ju bën të ndjeheni më të kënaqur dhe nuk ju shkakton probleme shëndetësore? A duhet ta ha këtë ushqim me yndyrë apo atë me proteina?
Dhe ende, përkundër përllogaritjeve tuaja dhe kujdesit tuaj, ju ndoshta nuk po e merrni faktorin kryesor të ushqimit: vetitë e balancimit të hormoneve.
Hormoni kryesor i cili ka ndikim në lëkurë është testosteroni, dhe të hash një dietë të pasur me ushqyes esencial të cilët i mbajnë hormonet të balancuara është zgjidhja më e mirë.
Kështu, më poshtë mund t’i gjeni 4 ushqimet më të mira për lëkurën dhe që balancojnë hormonet.
Avokado
Avokadot dhe yndyrat tjera të mira si vaji i ullirit dhe i kokosit, ndihmojnë në prodhimin e niveleve të shëndetshme të kolesterolit, një komponent kyç në balancimin e hormoneve. Kjo do të bëj që lëkura të lëshojë dhe rregullojë hormonet që i duhen për të qëndruar e shëndetshme. Avokado është një frut me shumë përfitime shëndetësore. Yndyrnat e shëndetshme rregullojnë qelizat e lëkurës në atë mënyrë që membrana të qëndrojë në formë, duke lejuar lëkurën që të thithë më mirë ujin dhe të duket më e pastër, transmeton Lajmi.net.

Salmoni
Ky peshk i jashtëzakonshëm është i mirë për trurin, zemrën dhe për hormonet. Sikur ushqyesit e shëndetshëm në avokado, acidet yndyrore të omega-3 janë ndihmues të mëdhenj të hormoneve dhe kolesterolit. Veç tjerash, salmoni mund të ndihmojë në qetësimin e lëkurës kur keni akne dhe ekzema, gjithashtu. Hani 2 herë në javë peshk, thonë doktorët.
Vezët
Nëse nuk e keni ditur, ushqyesit që gjenden në vezë janë aktualisht lloji i ushqyesve për të cilët trupi ka nevojë për të krijuar hormone, duke çuar në një lëkurë më të butë dhe më të pastër. Doktorët rekomandojnë që të hani vetëm një vezë në ditë për t’i marrë përfitimet e nevojshme shëndetësore.
Brokoli
Mos harroni të hani brokoli dhe spinaq. Këto dy bimë të gjelbra përmbajnë komponimet natyrale sulfurofan dhe indole-3 karbinol, që përmirësojnë aftësinë e mëlçisë për të krijuar estrogjenin. Dh besoni, estrogjeni është ai që ju duhet më shumë, për shkak që e mbanë lëkurën më të pastër dhe më të shëndetshme, dhe dërgon mjaftueshëm gjak në lëkurë sa për ta riparuar atë shpejtë nga ndonjë infeksion apo dëmtim.

Zjarr Tv Ad