“E hodhën në kazan”, Spahiu: Ky është rasti i dështimit të reformës në drejtësi

0
25
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Jurisit Kreshnik Spahiu, tha se dosja për aferën e inceneratorëve është një nga rastet e dështimit të reformës në drejtësi.

I ftuar në emisionin “Now” në Euronews Albania, Spahiu tha janë hedhur në kazanin e plehrave miliona euro të faktorit ndërkombëtar që investuan për këtë reformë.

Më tej ai tha se gazetari Elvi Fundo ka bërë një hetim profesional në lidhje me dosjen e inceneratorëve ndërsa ka vënë në dyshim punën e prokurorëve.

“Nëse ka një rast që tregon dështimin e reformës në drejtësi, hedhin në kazanin e plehrave miliona euro të faktorit ndërkombëtar, është kjo dosje. Kam pasur fatin ta njohë Fundon dhe këtë dosje që ai shpalosë sot, që Prokuroria pretendon prokuroria që po e zbulon, unë e kam dënuar një vit më përpara se të bëheshin arrestimet e para nga prokuroria.

Nëse ka një model dhe leksion të gazetarisë investigative do i ftoja të gjithë të lexonin publikimet e portalit të Elvi Fundos, sepse aty do të gjejnë një hetim të thellë profesional se çfarë ka ndodhur me abuzimet të fondeve publike. Si ka mundësi që gjithë ky organ i akuzës, janë më të paaftë se Fundo? Në rastin më të mirë janë të paaftë, në rastin më të keq janë tërësisht të përdorur”- tha ai.

Zjarr Tv Ad