Gjermania rikthen në Firence pikturën e vjedhur në Luftën e Dytë Botërore

0
1

Një pikturë që u vodh nga Firence gjatë Luftës së Dytë Botërore, do të rikthehet nga qeveria gjermane këtë të premte, deklaroi Ministria italiane e Kulturës.

Sipas autoriteteve italiane piktura “Vaso di Fiori”, e artistit holandez Jan van Huysum (1682-1749), u morr në vitin 1944 nga trupat pushtuese të Gjermanisë naziste.

“Vaso di Fiori rikthehet në Firence pas 75 vitesh”, njoftoi sot në një deklaratë Ministria e Kulturës, duke njoftuar një ceremoni më 19 korrik në “Palazzo Pitti”, pjesë e kompleksit të muzeve “Galleria degli Uffizi”.

“Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Heiko Maas do e dorëzojë atë në prani të homologut të tij italian, Enzo Moavero Milanesi dhe zyrtarëve të tjerë italianë”, njoftoi Ministria.