Kapet skafi nga Shqiperia me 1.5 ton kanabis, 7 ne pranga

0
526

1.5 ton marijuanë janë kapur në Locride, duke u arrestuar 7 persona, mes tyre 3 skafistë shqiptarë. Sipas mediave shqiptare, skafi ishte nisur nga brigjet shqiptare.
Ndërkohë, mësohet se policia sapo ka pikasur mjetin dhe kanë marrë informacione kanë nisur aksionin në detin Jon për të ndaluar skafin që udhëtonte me shpejtësi të madhe.
Në këtë aksion janë përfshirë mjetet nga 4 shtete, Itali, Greqi, Spanja dhe Portugali.
Mediat italiane, raportojnë se droga kishte destinacion tregun italian. Pavarësisht aksionit në det të hapur, trafikantët arritën të shkarkonin kanabisin në bregun e Kalabrisë, por u kapën teksa po ngarkonin drogën në një furgon.
Sakaq, policia italiane ka arrestuar 3 skafistët shqiptarë dhe 4 persona të tjerë.