Manastirliu: Duhet të parapërgatitemi për rritjen e infeksionit COVID-19 në shtator, tetor, nentor

0
100
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Kuvendi diskuton sot aktin normativ i cili detyron të mbyllen diskot dhe lokalet e natës si dhe ndalohet muzika live pas orës 20:00 Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu deklaron  se janë kthyer në vatra potenciale infeksioni dhe miratimi i aktit normativ  është i domosdoshëm

Ogerta Manastirliu: “Masat që po marrin, qoftë akti normativ që miratojmë sot dhe ai  i detyrimit të vendosjes së maskave në ambiente të mbyllura janë masa të vlerësuara për uljen e zinxhirit të infeksionit dhe përhapjes së tij.
 Është analizuar që ata që frekuentojnë klubet e natës janë përhapës të një zinxhiri infeksioni përgjatë kësaj periudhe. Ata bëhen vektorë të shpërndarjes së infeksionit të moshave të tjera. Miratimi i këtij akti normative vjen në kohën e duhur në kuadër të zbatimit të masave antikovid” Ministrja e Shëndetësisë paralajmëron se nëse do kemi neglizhim të masave duket të parapërgatitemi për rritjen e infeksionit COVID-19. “Ajo çfarë jemi duke bërë është për të marrë masa parandaluese. Ky akt normativ vjen në kuadër të këtyre masave. Po punojmë të fuqizojmë skuadrat lëvizëse tek urgjencat kombëtar në funksion të dhënies së shërbimit në banesë për qytetarët që kanë nevojë. Po fuqizojmë kapacitetet spitalore edhe ato rajonale. po përgatisim skuadrat e rezervës për hapjen e spitaleve COVID-3 e COVID-4 dhe vijojmë kapaicitetet e testimit.  
 Periudha që na pret në shtator, tetor, nëntor kërkon vijimin e marrjes së masave. Cdo masë restrictive nuk është e lehtë por e domosdoshme.”
Këtë javë vihet re një rritje e rasteve ditore të ditëve të fundit, rritja e numrit të pacientëve që kanë nevojë për terapi intensive. Në 24 orët e fundit janë shënuar 4 viktima duke e çuar në 148 numrin total të personave që humbën jetën. Ndërkohë, nga 507 testime kanë rezultuan pozitivë 117 persona. Situata paraqitet e rënduar në spitalin infektiv dhe Shefqet Ndroqi, ku aktualisht janë të shtruar 123 pacientë.

Zjarr Tv Ad