Me ndërmjetësimin e Macron, Thaçi takon Vuçiç: Kosova e gatshme të vazhdojë dialogun

0
4

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një takim të ndërmjetësuar nga presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka takuar sot edhe presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiç.

Përmes një njoftimi për media thuhet se Thaçi në këtë takim ka konfirmuar se Kosova është e gatshme të vazhdojë dialogun me Serbinë, në kërkim të një marrëveshjeje për paqe, e cila do të sjellë njohje reciproke dhe anëtarësim në Kombet e Bashkuara, duke i hapur kështu rrugë zhvillimit në Kosovë, integrimit në NATO dhe Bashkim Evropian.