Mediat ndërkombëtare raportojnë dhunën e policisë ndaj protestuesve

0
16

Protestës së opozits në Tiranë i është bërë një jehonë e madhe në të gjithë mediat prestigjioze ndërkombëtare.

Disa prej tyre e kanë transmetuar LIVE këtë protestë ndërsa shumë të tjera i kanë kushtuar artikuj të gjatë të shoqëruar edhe me foto nga revolta e qytetarvë shqiptarë kundër qeverisë së tyre.

Ja disa nga artikujt që flasin për protestën e opozitës

 

Përleshjet e opozitës shqiptare me policinë në protestën anti-qeveritare

Tubimi i partive opozitare shqiptare të mbajtura në kryeqytetin e Tiranës u bë e dhunshme kur mbështetësit u përleshën me policinë përpara zyrës së kryeministrit dhe ndërtesës së parlamentit.

Partitë shqiptare të opozitës u kërkuan mbështetësve të bashkohen me protestën, duke kërkuar që Kryeministri Edi Rama dhe kabineti i tij të jepnin dorëheqjen dhe të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Mijëra mbështetës të opozitës nga e gjithë Shqipëria u mblodhën në buleverdin Dëshmorët Kombit para zyrës së kryeministrit, duke mbajtur postera dhe sllogane antiqeveritare dhe duke hedhur fishekzjarrë dhe mjete të tjera drejt forcave te policisë.

Protestuesit thyen kordonin e policisë në hyrjen kryesore të ndërtesës së qeverisë, ndërsa udhëheqësi kryesor i Partisë Demokratike Lulzim Basha ishte duke mbajtur një fjalim.

“Ne kemi rrethuar këtë qeveri, vendi ka nevojë urgjente për rotacionin politik dhe nuk do të bëjmë asnjë kompromis përsëri”, tha Basha.

Protestuesit e udhëhequr nga Basha më vonë u zhvendosën në ndërtesën e parlamentit dhe u përpoqën të hyjnë në selinë e parlamentit. Forcat e policisë qëlluan gaz lotsjellës për të zmbrapsur protestuesit.

“Protesta duhet të vazhdojë të jetë paqësore dhe konfrontimet duhet të shmangen”, tha presidenti shqiptar Ilir Meta, duke bërë thirrje për një protestë paqësore ndërsa protestat po përshkallëzoheshin.

“Edhe sot, dhuna e verbër ndikon në institucionet kushtetuese dhe në Policinë e Shtetit të Shqipërisë. Policët u plagosën dhe kjo është një turp dhe një shkelje e ligjit”, ka shkruar ministri i brendshëm shqiptar Sander Lleshaj.

Në reagim ndaj protestës së dhunshme, Rama shprehu në Tëitter solidaritetin e tij me oficerët e policisë.

“Solidariteti me çdo oficer policie i cili në një ditë si kjo duhet të ballafaqohet me ekzagjerimin fizik të një politike të dëshpëruar, pa kokë, të pa menaxhuar pa të ardhme. Pendimi për oficerët e policisë të plagosur nga goditjet e dy partive verbuese duke marshuar në rrugën e vetë- shkatërrim “, tha Rama.

Më shumë se 1,500 policë janë angazhuar për të mbajtur rendin gjatë protestës së opozitës. Policia e rrethoi zyrën e kryeministrit me gardhe hekuri, ndërsa perimetri përreth u monitorua me kamera sigurie.

Kjo është protesta e nëntë e organizuar nga partitë opozitare shqiptare, të cilët thanë se qeveria aktuale është e korruptuar dhe e lidhur me krimin e organizuar.

Ligjvënësit e opozitës kanë dhënë dorëheqjen nga vendet e tyre të parlamentit në fund të shkurtit dhe kanë refuzuar thirrjet e Bashkimit Evropian dhe organizatave ndërkombëtare për të mbajtur dialog me qeverinë dhe për t’i dhënë fund krizës politike. /xinhuanet.com/

Ndersa /rainews.it/ shkruan

Protestat në Tiranë kundër qeverisë: përleshje dhe të lënduar

Për katër orë të gjata demonstruesit e opozitës së qendrës së djathtë u përballën me policinë. Mbledhja përpara ndërtesës së qeverisë, ku protestuesit thyen kordonin e policisë, turma u zhvendos përpara ndërtesës së Parlamentit. Policia në mënyrë të përsëritur iu përgjigj me gaz lotsjellës bombave të shumta të tymit, fishekzjarreve dhe madje edhe shisheve të ndezura. “Edhe një herë kjo qeveri ka vepruar si një pushtues kundër grave dhe burrave që protestuan”, tha kreu i opozitës Lulzim Basha në fund të protestës, duke përsëritur se dorëheqja e kryeministrit socialist Edi Rama “është një kusht jo e negociueshme “, sepse” populli e ka dekretuar fundin e saj “. Kryeministri u përgjigj në Tëitter duke argumentuar se demonstrata e opozitës “ishte e padenjë dhe thjesht e turpshme”.

Në një post të mëparshëm, Rama kishte shprehur “solidaritet me çdo agjent të plagosur që duhej të përballonte ekseset fizike të një politike të dëshpëruar dhe të kotë”. Që nga shkurti i kaluar, deputetët e opozitës kanë dhënë dorëheqjen dhe kanë hequr dorë nga mandatet e tyre në bllok, duke nxitur krijimin e një qeverie kalimtare dhe zgjedhjeve të parakohshme. Këto kërkesa janë refuzuar në mënyrë të vendosur nga shumica, sipas të cilës qendra e djathtë dëshiron të marrë pushtetin në mënyrë të paligjshme.