Milan përfundon sërish në bursë, shifrat janë të frikshme

0
6

Milan mund të ndryshojë sërish pronarë. Pas kalimit të aksioneve te amerikanët, më konkretisht te Elliott Management Corporation, klubi kuqezi del sërish në shitje.

Lajmi bëhet i ditur nga “Reuters”, që zbulon se pronari i jahteve luksoze “Ferretti” po planifikon që në tetor të blej aksionet e gjigantit italian. Sipas burimeve, shifrat që do të duhen për të blerë Milanin kapin vlerën e 100 milionë euro.

Oferta do të përfshijë shitjen e aksioneve nga grupi kinez “Ëeichai”, i cili bleu një aksion në vitin 2012  dhe miliarderi italian, Piero Ferrari“-thuhet në një njoftim të kompanisë”Ferretti”.

Ky do të ishte një rikthim i kompanisë në financimin e Milanit, ku në vitin 2003 shiti të gjithë aksionet.  Aksionet që do t’i kalojnë “Ferretti” përfshijnë rreth 30-35 % të Milanit. Pasuria e Ferretti kap shifrën e 332 milionë euro, teksa fitimi në këtë gjashtë mujor të parë të vitit ka kapur shifrën e 30 milionë euro.