Presidenti Meta uron Ismail Kadarenë në 84-vjetorin e lindjes

0
10

Presidenti i Republikës Ilir Meta i ka dërguar publikisht urime për ditëlindje, shkrimtarit të shquar Ismail Kadare. Në mesazhin e tij publikuar në Fb, Meta shkruan:

“Gjeniu i letrave dhe i mendimit shqiptar, simboli i vokacionit tonë perëndimor, Ismail Kadare, kolosi krijues me përmasa botërore, që na bën krenar të gjithëve, feston sot 84-vjetorin e lindjes. Në këtë datë të shënuar, jo vetëm për të dhe familjen e dashur Kadare, por për mbarë kombin shqiptar, i shpreh shkrimtarin tonë Ismail Kadare, urimet më të përzemërta, shëndet e jetë të gjatë dhe suksese të reja në krijimtarinë e tij të ndritur.”