Rouhani: Irani do të nisë një satelit në hapësirë

0
12
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Zyrtarët perëndimorë thonë se teknologjia e raketave që përdoret në këto nisje, mund të aplikohet për të prodhuar një armë bërthamore. Oferta e Iranit për të dërguar një satelit, i quajtur Payam, në orbitë, dështoi të martën, pasi raketa e saj nisëse nuk arriti shpejtësinë adekuate në fazën e tretë.

Rouhani u citua nga mediat shtetërore të thoshte, megjithatë, se Irani kishte “arritur sukses të madh në ndërtimin e satelitëve dhe nisjen e tyre. Kjo do të thotë që jemi në rrugën e duhur. “Problemet e mbetura janë të vogla dhe do të zgjidhen për disa muaj, dhe së shpejti do të jemi gati për një nisje të re”, tha ai.

Shtetet e Bashkuara paralajmëruan Iranin këtë muaj kundër ndërmarrjes së tre raketave të planifikuara, të cilat thanë se do të shkelin një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, sepse ata përdorin teknologjinë e raketave balistike.

Ministria e Jashtme e Francës të mërkurën dënoi nisjen e dështuar dhe i kërkoi Iranit të pushojë testet e raketave balistike, të cilat Parisi i sheh si të mundshme për përdorimin për ndërtimin e armëve bërthamore.

“Programi balistik iranian është një burim shqetësimi për bashkësinë ndërkombëtare dhe Francën”, tha në një deklaratë zëdhënësja e ministrisë Agnes von der Muhll.

“Ne i bëjmë thirrje Iranit të mos vazhdojë me teste të reja balistike të raketave të dizajnuara për të qenë në gjendje të mbajnë armë bërthamore, përfshirë satelitët në hapësirë dhe nxisim Teheranin të respektojë detyrimet e tij sipas të gjitha rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB-së”, tha von der Muhll.

Duke reaguar ndaj komenteve franceze, zëdhënësi i ministrisë së jashtme iraniane tha se aftësitë satelitore të Iranit nuk shkelnin rezolutat e OKB-së ose ndonjë konventë tjetër ndërkombëtare, pasi ato “nuk kishin natyrë ushtarake”.

“Republika Islamike do të zgjedhë një rrugë që i shërben interesave afatgjata dhe strategjike të vendit dhe nuk do të sakrifikojë zhvillimin shkencor të vendit për shqetësimet e pabaza dhe të fabrikuara të vendeve të huaja”, citohet Bahram Qasemi nga IRNA.

 

Zjarr Tv Ad