Studentët mbushin rrugët e Libanit, protestojnë për të një ardhme më të mirë

0
3

Mijëra studentë dolën në rrugët e Libanit të enjten për të kërkuar një të ardhme më të mirë pasi protestat antiqeveritare që hyjnë tani në javën e tyre të katërt vazhduan të përhapen, shkruan France24.

Nxënësit që mbanin çantat e tyre të shkollës morën shkopin nga mijëra gra që ndezën sitin kryesor të protestës në Beirut të mërkurën në mbrëmje duke ndezur tenxhere dhe tigan për të kërkuar të drejtat e tyre.

Në Tripoli, ku mobilizimi ka qenë i madh që prej shpërthimit të protestave në 17 tetor, demonstruesit planifikuan të zbrisnin portretet gjigante të politikanëve të suvatuar në të gjithë ndërtesat e qytetit.