Turqia i kthen Britanisë ish-luftëtarin e ISIS

0
23

Turqia ka deportuar një Britanik i cili dyshohet se është luftëtar i ISIS në Siri.

Një 26 vjeçar arriti në aeroportin e Londrës ditën e sotme (14 nëntor).

Zëdhënësi i policisë  Metropolitan deklaroi se ai u arrestua në Turqi pasi dyshohej për përgatitjen e një sulmi terrorist.

Personi po mbahet nën kujdestari ndërkohë që policia vijon hetimet.

Turqia deklaroi deportimin e tij dhe të disa personave të tjerë të cilët dyshohen se janë pjesëtarë të ISIS.

Të paktën 23 persona janë deportuar nga Turqia ditët e fundit drejt shteteve përkatëse.