“Analfabetët” e administratës në Vlorë i ndyshojnë emrin ‘Babait të Pavarësisë’ Ismail Qemalit

0
104
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Një banderolë e ngritur në Vlorë në nderim të ‘Babait të Pavarëisë së Shqipërisë’ Ismail Qemalit, i ka ndryshuar emrin këtij të fundit, duke e quajtur Ismali.

Ky gabim trashanik nuk është vënë re nga zyrtarët e administratës që mesa duket janë zëvendësuar me analfabetë pasi kanë lejuar këtë banderolë të ngrihet në rrugët e qytetit të Vlorës, aty ku në 28 nëntor të 1912 u ngrit nga Ismail Qemali flamuri shqiptar dhe u shpall Pavarësia nga Perandoria Osmane.

‘Nderim Ismali Qemalit, Themeluesit të shtetit shqiptar’, shkruhet në banderolë.

 

Burimi:Syri Tv

Zjarr Tv Ad