Arrestohet shqiptari në Greqi, autor i grabitjes së një banke

0
19

Një shqiptar 35-vjeçar është arrestuar mbrëmjen e djeshme në Prevezë.

Mediet greke raportojnë se shqiptari është një nga autorët e grabitjes së një banke vetëm 3 ditë më parë në Parga.

Si pjesë e një hetimi policor në shtëpinë ku ishte parë shqiptari, policia gjeti dhe sekuestroi një pjesë të parave të sekuestruara nga banka, një armë dhe një identitet të rremë të autoriteteve italiane.

Konkretisht, nga 26.630 euro dhe 200 dollarë të rrëmbyera nga dy hajdutët e bankave u gjetën në shtëpinë e 35-vjeçarit, 8,240 euro dhe 100 dollarë.

Më vijim të hetimeve të deritanishme të policisë ka rezultuar se shqiptari ishte arratisur nga burgu i Patras nga 25 janari 2012.

Ai kishte marrë një leje dalje nga burgu për vetëm 6 ditë dhe nuk ishte kthyer më.

Ai ishte dënuar me 12 vjet burg për vjedhje, grabitje të armatosur, mbajtje droge dhe hyrje të paligjshme në territorin fqinj.

Ndërsa tashmë ai është në pritje të një tjetër dënimi, me 19 vite grabitje, shkelje të ligjit për armë dhe vepra të tjera.