Lufta tregtare, Trump: Kina ‘thyen marrëveshjen’

0
4

Presidenti i SHBA Donald Trump tha se Kina “thyen marrëveshjen” në bisedimet e tregtisë, duke rritur armiqësitë përpara negociatave midis dy palëve.

Komentet vijnë pasi Pekini tha se do të hakmerret me “kundërveprimet e nevojshme” nëse SHBA ngre tarifat për produktet kineze.

Trump është zotuar të marrë më shumë se dyfish të tarifave në 200 miliardë dollarë mallra kineze të premten.

Pavarësisht nga kjo, të dy palët do të mbajnë të enjten bisedime tregtare në SHBA.

Përpara diskutimeve, Trump akuzoi udhëheqësit e Kinës për shkeljen e marrëveshjes që SHBA po negocionte për tregtinë.

“Ata e thyen marrëveshjen … Ata nuk mund ta bëjnë këtë, kështu që do të paguajnë”, u tha Trump mbështetësve në një miting fushate në Florida.

Ai tha se nëse të dy palët nuk bëjnë një marrëveshje, nuk kishte “asgjë të keqe me marrjen e më shumë se 100 miliardë dollarë në vit”.

Vetëm kohët e fundit, të dy palët duket se po afrohen me një marrëveshje që do t’i jepte fund luftës tregtare.

Por të dielën Trump tha në Twitter se SHBA do të rriste tarifat për  200miliardë dollarë vlerë të mallrave kineze këtë javë dhe do të mund të vendoste tarifa të reja.

Përfaqësuesi i Tregtisë së SHBA Robert Lighthizer më vonë akuzoi Kinën për kthimin e angazhimeve në bisedimet e tregtisë. Megjithatë, ai këmbënguli se një marrëveshje me Pekinin ishte ende e mundur.