Merkel dhe Macron, ripërtëritja e Traktatit të Elizesë

0
8
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Kancelarja gjermane ka mirëpritur të ftuarit e ceremonisë së firmosjes së traktatit që i jep një kthesë të re miqësisë franko – gjermane dhe përforcon bashkëpunimin mes dy vendeve.Gjatë përshëndetjeve, në sfond dëgjoheshin thirrje kundër kësaj marrëveshjeje nga protestues të mbledhur aty pranëMerkel dhe Presidenti francez Emanuel Makron firmosin një traktat që ripërtërit atë të Elizesë, të firmosur nga Sharl De Gol dhe Konrad Adenauer në vitin 1963.

Macron I cili mbërriti me vonesë, u prit nga Angela Merkel, dhe presidents së Landit Akuisgranë, Armin Lashet. Dhe për të ka pasur parulla dhe kore proteste. Por të dy liderët nuk hoqën dorë nga fotografia zyrtare dhe përshëndetën duke buzëqeshur manifestuesit. Traktati vuloset në sallën e kurorëzimit në bashkinë e Land-it.

 

Zjarr Tv Ad