Takimi në presidencë/ Diskutohet edhe shpërndarja e Kuvendit

0
6

Presidenti i Republikës, Ilir Meta e nisi mëngjesin e së martës me një takim me krerët e opozitës së bashkuar, të cilët i kishte ftuar në Presidencë disa ditë më parë, pas zhvillimeve të fundit me dekretimet në Gjykatën Kushtetuese.

Të pranishëm në këtë takim me Kreun e Shtetit, ishin të pranishëm Lulzim Basha, Madhi, Shehi, Dule, Ndoka etj, ndërsa u vu re mungesa e kryetares së LSI, Monika Kryemadhi, e cila u përfaqësua nga nënkryetari i Partisë, Petrit Vasili.

Burime nga Presidenca bëjnë me dije për A2 se në takimin me krerët e opozitës jashtëparlamentare, Ilir Meta bisedoi për Gjykatën Kushtetuese dhe Reformën Zgjedhore.

Presidenti ndau shqetësimet me opozitën e bashkuar për atë që po ndodh sipas tij me Gjykatën Kushtetuese dhe kërkoi reagimin e faktorit ndërkombëtar për këtë gjë. Ai kërkoi gjithashtu angazhimin e opozitës për reformën zgjedhore.

Të njëjtat burime shtojnë se Kreu i Shtetit, nuk përjashtoi mundësinë e shpërndarjes së parlamentit nëse vijohet me të njëjtin skenar për Gjykatën Kushtetuese.

Pas opozitës Meta ka planifikuar edhe disa takime mes të tjerash me Këshillin e Ambasadorëve Shqiptarë, një organizatë e pavarur, jo fitimprurëse, themeluar së fundmi nga një grup ish-ambasadorësh, president i të cilit është Besnik Mustafaj, ish-ambasador i Shqipërisë në Francë dhe ministër i Jashtëm në qeverinë “Berisha”.