Vokshi debat me Manastirliun: S’keni siguruar ilaçet për fëmijët me leucemi e tumor, po abuzoni!

0
20
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Një debat është zhvilluar në Kuvend mes deputetes demokrate Albana Vokshi dhe ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu.

Nga foltorja e Kuvendit, Vokshi akuzoi ministren se nuk i është përgjigjur për disa pyetje që ajo i ka dërguar ministrisë, ku ndër to veçoi mungesën e ilaçeve për fëmijët me leucemi dhe tumor.

I menjëhershëm ka qenë reagimi i ministres, Ogerta Manastirliu, e cila i tha Vokshit se të gjitha pyetjet që i ka drejtuar Ministrisë do të marrin përgjigje, por duhet të presë sipas afateve ligjore.

Vokshi e cilësoi gjuhën e ministres si shantazhuese, ndërsa tha se ajo do të përfundojë në SPAK nëse vijon me abuzimet.

Debati në Kuvend:

Albana Vokshi: I kam kërkuar ministrisë së Drejtësisë informacion për shembjet që po bëhen në zonën e Laprakës dhe s’kam marrë informacion.

Albana Vokshi: Të lutem zoti ministër ruajeni qetësinë. Nuk po tregoni të vërtetën, keni refuzar dy herë. Në fillim thatë të pyes ministrën e Arsimit, a e ka marrë përsipër raportin tim. I kam kërkuar ministres së Shëndetësisë informacion për check-up dhe nuk jep përgjigje. Duan të fshehin babëzinë dhe korrupsionin. I kam kërkuar informacion për ilaçet e fëmijëve të sëmurë me leuçemi dhe s’kam marrë asnjë informacion. Prindërit kanë vite që vuajnë se nuk gjejnë ilaçe. Këtoi janë standartet europiane. Partia Demokratike do të votojë pro çdo marrëveshje që synon të çojë përparea integrimin europian që është vonuar për shkak të korrupsionit të kësaj qeverie. Një shkollë europiane kushton 600 mijë euro ndërsa një shkollë me standartin e Veliajt kushton 6 milion euro.

Ogerta Manastriliu: Balta politike nuk ndalet. Duhet durim për të marrë informacion e kërkuar. Unë e kuptoj që ju sot bëni sikur se doni të gjeni një kauzë. Sa për shëndetin e fëmijëve dhe shëndetin e gjithë qytetarëve shqiptareë ne ja kemi dalë që transformimi i ssitemit shëndetësore të ndihen nga fshatrat në qytet. Dhe në kohë të vështira pagat po rriten. Kur vjen e flet këtu duhet të dish mirë me kë flet për kë flet dhe me çfarë flet. Të jeni të qartë dhe në përgjigje të gjithë atyre shkresave që keni sjellë, përgjigjen do e merrni në kohë. Të jeni të bindur që fëmijët në spitalet tona trajtohen sipas procedurës dhe mbështesim me fonde buxhertaro të gjitha kërkeësat që vijnë për trajtime. Jeni bërë bajt, qytetarët e dinë, dështimi juaj vazhdon sa herë që zgjedhjet janë, kini durim dhe shihni informacionet dhe do ballafaqohemi me të vërtetat. Më thuaj me kë rri të të them se kush je.

Albana Vokshi: Ministrja e pranoi vetë që nuk ka kthyer përgjigje. Gjuha e dhuinshme apo shantazhuse e ministres nuk i jep të drejtë. Ka 4 vjet që ministrja nuk ka siguruar kura, a jeni nëna, përgjigjuni kësaj pyetje. Do shkojmë në SPAK, në prokurori, paraardhësi juaj është në SPAK dhe ju atje do të shkoni. Mos përdorni gjuhë shantazhese ndaj nesh se unë e di mirë se kë kam përballë dhe me kë flas. Mos vazhdoni ta bëni.

Ermonela Felaj: Teknika i ndërprisni fjalën Vokshi. Uluni dhe kthemi tek rendi ditës.

Zjarr Tv Ad