Dy persona në pranga, trafikonin lëndë plasëse e radioactive

0
15


pranga kanë rënë shtetasit Artan Bruka, 38 vjeç, banues në Kukës dhe Halil Gjana,
26 vjeç, banues në Kukës. Ata janë arrestuar për veprën penale “Trafikimi i
lëndëve plasëse, djegëse, helmuese dhe radioaktive” e kryer në bashkëpunim,
konkretisht:

Mbi bazën e informacioneve të marra në
rrugë operative nga ana e Strukturave policore se shtetasit e mësipërm
trafikonin lëndë plasëse, në momentin e arrestimit të tyre në Thumanë, brenda
një çante në ngjyrë të zezë i janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provave
materiale: tre kallëpe cilindrike të mbështjellë me letër kartepecete dhe
natriban transparent ku ishin të vendosura tre kapsolla detonatore të lidhura
me tel përcjellës të kapura me natriban, ku në anën tjetër ishin të bashkuara
me dy aparate celularë të markës “Nokia”.

Kallëpet ishin me peshë rreth 225, 240
dhe 469 gr secili. Sipas informacioneve këto mina me telekomandim, mund të
përdoreshin në kryerjen e veprave të renda kriminale. Materialet do t’i kalojnë
Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Krujë për veprime të mëtejshme.