Rrjeti 5G? Sot e gjeni në këto shtete

0
37

5G, është gjenerata e ardhshme e një celulari ultra të shpejtë dhe tani është në dispozicion në SHBA. Por e meta është që ju duhet të jeni në qytetin e duhur me pajisjen e duhur për të hyrë në të.

Teknologjia është shpalosur si një zbulim i madh që do të lejojë më mirë video streaming dhe avancime më teknike si p.sh. lidhja e makinave autonome.

SHBA ka bërë hapa të rëndësishëm për ëtë teknologji krahasuar me Konën ku edhe filloi kjo teknologji të përdoret gjerësisht.

Në fakt, një raport i kohëve të fundit i botuar nga Shoqata e Industrisë Celulare të Telekomunikacionit (CTIA), e cila përfaqëson industrinë e komunikimeve pa tel të SHBA, zbuloi se SHBA dhe Kina tani mbajnë vendin e parë në ndër shtetet që janë më të gatshme për lidhjen e teknologjisë dhe rrjetit 5G.

Por analistët nuk presin që të shohin miratimin e gjerë në SHBA deri në vitin 2020.

Ja ku mund ta merrni tani nga Verizon dhe AT & T. T-Mobile dhe Sprint, të cilat janë vendosur të bashkohen, gjithashtu kanë plane për rrjetet 5G, por ato ka gjasa të mos zhvillohen deri në vitin 2020.

Verizon

Javën e kaluar, Verizon lançoi telefonin e parë të mundësuar me 5G që mund të përdoret në një rrjet 5G në zona të caktuara të Çikagos dhe Mineapolis.

Në Çikago, mbulimi i celularit 5G është i përqendruar në fusha të tilla si Loop Perëndimi dhe South Loop dhe rreth monumenteve të tilla si Union Station, Willis Tower dhe Millennium Park. Në Minneapolis, 5G është në dispozicion në qendër të qytetit dhe në fusha të tilla si Stadiumi i Bankës së SHBA.

Por do t’ju nevojitet telefoni i moto z3 dhe një shtojcë speciale 5G moto mod, e cila duket si një paketë e vogël baterie.

Lajm i mirë është se rrjeti i tij celular 5G pritet të zgjerohet në mbi 30 qytete deri në fund të vitit.

Ndërkohë, shërbimi në shtëpi 5G i Verizon, i cili funksionon si interneti me brez të gjerë, tashmë është në dispozicion në pjesë të caktuara të këtyre qyteteve me një router 5G:

Houston, Indianapolis, Los Angjelos, Sacramento, Calif.

AT & T

AT & T, e cila zotëron kompaninë mëmë të CNN WarnerMedia, lançoi rrjetin e saj 5G në disa qytete në fund të vitit 2018. Por tani për tani është e arritshme vetëm nëpërmjet një Netgear Nighthaëk 5G Mobile Hotspot – jo një telefon 5G.

Për të hyrë në disa nga përfitimet e 5G, vizitorët ose banorët e këtyre qyteteve do të duhet të lidhin pajisjet e tyre Wi-Fi në pikën e nxehtësisë:

Atlanta, Austin, Teksas, Charlotte, N.C., Dallas, Houston, Indianapolis, Jacksonville, Fla., Los Angjelos, Louisville, Ky., Nashville, Tenn., New Orleans, Oklahoma City, Orlando, Fla. Raleigh, N.C. San Antonio, San Diego, San Francisko, San Jose, Calif. Waco, Teksas

Verizon është vendosur të jetë transportuesi i parë në SHBA për të marrë Samsung Galaxy S10 5G, një smartfon që nuk do të kërkojë një shtojcë për të hyrë në 5G. Pritet të godasë dyqanet këtë pranverë në SHBA.